A A A K K K
для людей з порушеннями зору

Комунальна установа
"Богодухівський інклюзивно-ресурсний центр"
Богодухівської міської ради Харківської області

Рефлексонормалізуюча гімнастика

Рефлексормалізуюча гімнастика

для лікування дітей з ДЦП, ЗМР, гипертонусом м'язів, кривошиєю, ацетабулярного дисплазією, сколіозом

Сколіоз: ознаки, лікування і профілактика

Як виростити дитину стрункою?

Питання, яке хвилює багатьох батьків, лікарів, педагогів. Перші ознаки порушення постави, що починається сколіозу або кіфозу, можуть з'явитися у дитини рано.

Батьки зазвичай помічають, що у дитини плечі розташовані не симетрично, може бути нахил голови в бік, лопатки знаходяться на різній висоті, таз повернений в сторону. У більш важких випадках, на око видно збільшення кіфозу (нахилу вперед) в грудному відділі хребта або випинання реберних дуг в разі ротації і нахилу хребта в сторону. Дитина, як правило, з працею утримує тіло в правильному положенні сидячи і стоячи.

Якщо Ви помітили у своєї дитини хоч одна з ознак, описаних вище, то необхідно звернутися до лікаря. Лікар проведе необхідне обстеження для уточнення ступеня захворювання хребта, а так само його форми.

Для лікування найкраще звернутися до лікаря відновної медицини.

Існують сучасні методи лікувальної фізкультури, масажу, фізіотерапії які допоможуть дитині опанувати способом самоконтролю постави, натренувати деякі групи м'язів, необхідні для виправлення порушень у вигляді сколіозу і кіфозу.

Практика показала, що ці захворювання добре лікуються функціональними методами навіть у разі наявності кісткових деформацій.

Кривошия у дітей: клінічний прояв, діагностика, лікування

Нерідкі випадки, коли батьки або лікарі на профілактичних оглядах виявляють у дітей раннього віку асиметричне положення голови .

Причиною може бути травма кивательной м'язи з одного боку, надрив м'яза, гематома. За час роботи, на практиці така поразка не зустрічалося.

Найчастіше патогенетичної причиною кривошиї є нередуцірованних з одного боку тонічний шийний асиметричний рефлекс, внаслідок легкого перинатального ураження головного мозку .

У дітей з одностороннім патологічно активним тонічним шийним асиметричним рефлексом, на нейросонографии (УЗД головного мозку) виявляється асиметрія бічних шлуночків.

Клінічно дитина часто тримає голову, злегка нахилену в одну сторону, і злегка повернену в іншу. При правобічної кривошиєві, голова нахилена вправо і злегка повернена вліво. При лівосторонньої навпаки.

Підтвердити наявність, і сторону ураження необхідно на УЗД м'язів ший. З патологічної боку івательних м'яз коротше і товще, на протилежному боці навпаки, довше і тонше.

Обов'язково у такої дитини необхідно перевірити наявність асиметричного шийного тонічного рефлексу. Для цього в положенні дитини лежачи на спині, повертаємо голову в сторону. При цьому стежимо за реакцією рук. При позитивному рефлекс, руки дитини з одного боку реагують на поворот голови. Що проявляється так: на поворот голови лицьова рука розгинається, потилична, згинається. Або при більш слабкому прояві рефлексу, коли реакція рук не видно, можна провести пробу на згинання та розгинання рук. В руці дитини з боку особи відчувається опір згинанню, а руці з боку потилиці відчувається опір розгинання. При наявності кривошиї така реакція позитивна тільки з одного боку, з іншого боку такої реакції не визначається. Щоб виключити випадковість, визначати необхідно кілька разів. Якщо відчуття опору пасивного згинання-расгібанію рук при повернутою голові в сторону збігається,

У положенні на животі ще раз перевіряємо отримані результати. Укладаємо дитини в положення на живіт із зігнутими в ліктях руками. Якщо руки дитина в такому положенні згинає погано, то злегка допомагаємо йому в цьому. У цій позі стимулюємо повороти голови, залучаючи його іграшкою, або в деяких випадках повертаємо голову пасивно. Дивимося за реакцією рук. При розгинанні лицьовій руки на поворот голови і згинанні потиличної - рефлекс вважається позитивним. При кривошиї він позитивний з одного боку, при поворотах голови в іншу сторону руки не реагують.

Патологічний тонічний асиметричний шийний рефлекс необхідно усунути. Гімнастику для усунення тонічного рефлексу дивіться тут .

 

Лікування кривошиї за допомогою рефлекснормалізующей гімнастики найбільш ефективний і безпечний метод.

У більш ніж 95% випадків рефлекс усувається через 2 тижні застосування рефлекснормалізующей гімнастики, рідше потрібне застосування даної гімнастики більш тривалий час до 3 тижнів або повторним курсом з інтервалом в 2-3 тижні.

Критерії дозволяють вважати курс лікування достатнім: в положенні на животі немає реакції рук на повороти голови.

Інші методи лікування кривошиї крім рефлекснормалізующей гімнастики при позитивному тоническом асиметричному рефлекс можна не проводити. При бажанні можна пройти 1-2 кура масажу м'язів шиї або курс класичної ЛФК. Можна виконати процедури солюкса або біаптронтерапіі на область коротшою м'язи (з боку ураження), а так само електрофорез йодиду калію. Але електрофорез більш доречно застосовувати при виявленні в області м'язи гематоми.

Динаміку результатів лікування контролюють методом визначення АШТР, УЗД м'язів шиї (визначення довжини і товщини кивательной м'язи).

Перш за все зникають клінічні прояви, різниця довжини і товщини івательних м'язів зникає поступово, протягом 1-3 місяців в залежності про вихідної ступеня вираженості кривошиї, і давності процесу.

Лікування кривошиї методом рефлекснормалізующей гімнастики є також методом профілактики інших ортопедичних і неврологічних порушень (вивиху кульшового суглоба одностороннього, неправильного положення стопи з одного боку, сколіозу, асиметричного положення таза, іноді дитячого церебрального паралічу в вигляді геміпарезу легкого ступеня), які у таких дітей з віком починають проявлятися.

Виявлення лабіринтового тонічного рефлексу (ЛТР)

Пусковим механізмом цього рефлексу є роздратування отолітового апарату лабіринтів вестибулярної системи. Він запускатися при зміні положення голови в просторі відносно поверхні землі. Рефлекс проявляється підвищенням тонусу м'язів, розгиначів тулуба і кінцівок в положенні дитини на спині і м'язів, згиначів тулуба і кінцівок в положенні лежачи на животі. У здорової дитини ступінь прояву тонічних рефлексів незначна. У нормі лабіринтові тонічний рефлекс, також як і шийний симетричний тонічний , згасає на 2-му місяці життя.

 

Виражений ЛТР в положенні на спині

 При наявності цього рефлексу у дитини в положенні на спині підвищено тонус м'язів розгиначів шиї, спини, рук, стегон і гомілок. Шия і хребет дитини напружені, голова закинута назад, ноги розігнуті, стегна приведені, ротировался всередину, стопи в положенні підошовного згинання. Руки частіше розігнуті і проніровани, пальці стиснуті в кулаки. Дитина закидає голову, випрямляє тулуб, руки і ноги.

ЛТР в положенні на спині

ЛТР в положенні на спині

 При спробі зігнути голову дитини, що лежить на спині, відчувається істотний опір. Голова не згинається. Разом з нею піднімається і тулуб, як «дошка».

 Метод визначення ЛТР

Метод визначення ЛТР

 У положенні на животі дитина лежить з піднятим тазом через зігнутих ніг в колінних і тазостегнових суглобах, із зігнутими руками, опущеною головою. Дитина не може підняти голову, спертися на руки, не може притиснути нижню частину тулуба до поверхні, на якій він лежить, прогнутися. Руки знаходяться під грудною кліткою в зігнутому положенні, кисті стиснуті в кулаки; стегна і гомілки частіше наведені і зігнуті, тазовий відділ тулуба піднятий. Така вимушена поза гальмує розвиток довільних рухових реакцій в положенні на животі. Постійно зігнута спина сприяє розвитку кіфозу в грудному і поперековому відділі хребта.

 

Лабіринтовий тонічний рефлекс на животі

 При тяжкого ступеня вираженості ЛТР дитина лежить, торкаючись поверхні тільки потилицею і п'ятами (поза опистотонуса).

Різко виражений ЛТР, поза опистотонуса

 Дитина при наявності цього рефлексу в положенні на спині не може підняти голову або робить це з великими труднощами, не може витягнути руки вперед, щоб взяти предмет, не може схопитися, підтягнутися і сісти, піднести руки до рота, піднести предмет до очей, що ускладнює , а часом і унеможливлює розвиток зорово-моторної координації.

Вплив лабіринтового тонічного рефлексу поширюється на м'язи ока. В силу цього очі мимоволі підняті вгору і впливом цього рефлексу зафіксовані в цьому положенні. У цих умовах різко обмежені довільні рухи очей, поле зору звужене, дитина бачить тільки в верхньому полі зору певну ділянку стелі. Це затримує і порушує процес розвитку зорового сприйняття і пізнавальної діяльності. Чи не розвивається реакція зосередження, дитина не фіксує погляд на рухомому предметі.

Лабіринтовий тонічний рефлекс сприяє підвищенню м'язового тонусу мови, в силу чого напружений мову підтягується, утруднюється жування, ротової видих, голосообразование, що затримує і порушує розвиток мови ще на початкових етапах.

У менш важких випадках, коли ЛТР виражений не дуже сильно, він обмежує довільні руху не сильно, але істотно порушує схему виконання довільних рухів дитиною. Наприклад, коли дитина сідає з положення лежачи на спині, спостерігається посилення приведення стегон і їх внутрішньої ротації з одночасною внутрішньою ротацією стоп і тенденцією гомілок до розгинання.

Вплив ЛТР змінює схему сидіння. Діти сидять з напівзігнутими ногами, зігнувши спину і кілька нахилившись вперед. Руки при цьому приймають найчастіше фіксоване положення, що перешкоджає використання їх для маніпулятивної діяльності. Або вироблені маніпуляції незграбні. Положення суглобів навіть в легких випадках відрізняється від природного.

Наявність цього рефлексу в терміни старше 2 місячного віку призводить до затримки і недостатнього розвитку реакції оптичної опори на руки, тому при падінні обличчям вниз багато дітей не виробляють захисне витягування рук і падають, отримуючи при цьому удари голови і обличчя.

У положенні на колінах діти з наявністю ЛТР зазнають труднощів, так як не можуть витягнути руки вперед і підтримати себе. ЛТР підсилює м'язовий тонус в аддукторах і внутрішніх ротатор стегон при зміні положення тіла дитини. У положенні сидячи це викликає різке зменшення площі опори і вторинну труднощі в збереженні рівноваги. Підйом голови в положенні сидячи підсилює розгинальний тонус і виникає можливість падіння назад, а при більш важких формах ураження це призводить до падіння.

Прагнучи подолати розгинальний тонус, діти використовують різні компенсаторні пози, наприклад сидіння з опущеною вниз головою, нахиленим вперед тулубом, зігнутими в колінних суглобах ногами. Ці компенсаторні пози сприяють формуванню різних вторинних деформацій тулуба і кінцівок, зокрема кифоза в грудному і поперековому відділі хребта, згинальних контрактур в тазостегнових і колінних суглобах, еквінусной установці стоп.

У положенні стоячи вплив ЛТР викликає посилення приведення і внутрішньої ротації стегон, в зв'язку з чим, для збереження рівноваги діти змушені злегка згинати ноги в тазостегнових і колінних суглобах, розсовувати стопи в сторони для розширення площі опори, спираючись при цьому на внутрішні краї стоп (плоско -вальгусние стопи). Ця компенсаторна поза призводить до формування патологічного рухового стереотипу з характерною позою «ножиць». У деяких дітей прагнення попередити падіння вперед з цієї пози призводить до розгинання і закидання голови назад.

Ступеня вираженості ЛТР:

  1. + ЛТР виражений незначно. Прояв його можна виявити тільки при наявності емоцій і при виконанні дитиною нового руху. Найчастіше в вертикальному положенні тіла.
  2. ++ ЛТР виявляється при спробі зігнути голову в положенні на спині під час емоційної активності дитини (занепокоєння, плач, сміх і т.д.). Рефлекс вважається позитивним, якщо при наведених умовах відчувається опір згинанню голови.
  3. +++ ЛТР, лежачи на спині, відчувається опір згинанню голови, ніг і рук. У положенні на животі, дитина набуває позу з нахиленою головою, зігнутими ногами і руками.
  4. ++++ ЛТР. Дитина лежить на спині найчастіше в положенні опистотонуса, з різко розігнутими ногами, руками, закинутою головою.

Якщо вплив ЛТР не було усунуто вчасно, то розвиваються патологічні стани нервово-м'язової і кісткової системи, порушується пізнавальне, мовленнєвий, емоційний розвиток. Ступінь вираженості патологічних процесів залежить від ступеня прояву тонічних рефлексів. У важких випадках, при різко вираженому ЛТР розвиваються важкі форми ДЦП. У легких випадках, коли дія рефлексу незначно і виявляється тільки при емоціях і пильного нагляду розвиваються ортопедичні порушення у вигляді кіфозу, патологічної установки колінних, гомілковостопних і ін. Суглобів.

Усунення дії лабіринтового тонічного рефлексу

Для усунення впливу ЛТР підходять наступні вправи.

Вправа № 8. Дитина укладається на руках у батьків в положенні на спині, із зігнутими руками, ногами і головою. У такому положенні виробляються розгойдують руху. Можна цю вправу виконувати сидячи на гойдалках. Батько сідає на гойдалки. Бере дитини на руки в положенні на спині, утримує дитині зігнутими голову, руки і ноги і злегка розгойдується на гойдалці. Виконувати дану вправу слід кілька разів на день протягом 1-2 місяців до повного усунення лабіринтового тонічного рефлексу.

 

Вправа для усунення ЛТР

Вправа для усунення ЛТР

 Вправа №9. У положенні на спині на твердій горизонтальній поверхні дитині згинають одночасно ноги, руки і голову. Утримують в цій позі кілька секунд. Виконувати дану вправу необхідно вдвох. 5-7 раз в день перед годуванням 2-3 тижні і більше до повного зникнення рефлексу.

Вправа для усунення дії ЛТР

 При різко вираженому лабіринтовому тоническом рефлексі цю вправу виконують в полегшеному варіанті. Спочатку виконують тільки згинання голови і рук, або голови і ніг 5-6-7 раз в день перед годуванням. Через 1-2 тижні, коли гіпертонус м'язів зменшиться, переходять до виконання вправи № 9.

Вправа № 10. У положенні на животі укладають дитини з опорою на передпліччя, руки при цьому повинні бути приведені до тулуба (лікті знаходяться поруч з тулубом). При різко вираженому рефлекс, коли тонус м'язів дуже високий спочатку формують позу з опорою на передпліччя під гострим кутом.

Лабіринтовий інсталяційний рефлекс (руки в положенні під гострим кутом)

 Згодом, при посиленні впливу лабіринтового установочного рефлексу укладають дитини в положенні на животі з опорою на передпліччя під прямим кутом.

Вправа для тренування лабіринтового установочного рефлексу

 Для полегшення формування даного навику використовується точковий масаж розгиначів кисті і спини . Викладати дитини в таку позу необхідно 5-7 разів на день і більше. Спочатку на кілька секунд, потім додаючи час в залежності від здатності дитини. Тренувати дані навички (лабіринтовий інсталяційний рефлекс) необхідно до автоматизму. На це потрібно не менше 2-3 місяців.

Описане вправа має великі переваги перед загальноприйнятим в даний час укладанням дітей з підвищеним тонусом на живіт, з використанням валиків і інших підручних матеріалів. При тренуванні настановних рефлексів з використанням вправи № 10, використовується фізіологічний рефлекс, який полягає в тому, що при укладанні дитини на живіт, на передпліччя під прямим кутом автоматично відбувається розгинання голови (Пейпер, 1962). Якщо цю позицію посилити ще точковим масажем, який викликає мітотичний рефлекс розгиначів спини, то формується стійкий навик підведення голови в положенні на животі т. Е. ЛУР. При укладанні на валик, руки дитини виявляються витягнутими вперед і опорні рефлекси і навички не формуються.

Вправа № 11 для усунення дії ЛТР. Дитину укладають на рушник або простирадло і перекочують його зі спини на живіт і назад.

Вправа для усунення дії ЛТР

 Ця вправа дозволяє пасивним чином тренувати рецептори, що відповідають за визначення положення тіла в просторі, і формуються зв'язку з центром, який координує положення тіла в просторі. Для тренування центру рівноваги існують і інші вправи, але у дітей перебувають на низьких стадіях розвитку, які не вміють утримувати голову, перевертатися, необхідно використовувати це. Руки в цій вправі повинні бути вільні. Дитина зазвичай тримає їх напівзігнутими в ліктях і при перекочування виходить так, що він випадково відчуває опорна почуття. Перекочувати необхідно в повільному темпі, 1-2 рази в одну сторону і назад.

Вправи важливо виконувати регулярно, систематично, але не перевантажувати дитину по тривалості. Необхідно підлаштовуватися під дитину, стежити за його реакцією. Спочатку, звичайно, виконання цих вправ для дитини буває не дуже приємним. Але діти швидко адаптуються, тому що тонус м'язів у них зменшується і поступово приходить в норму. А це найкращий спосіб раннього лікування дитячого церебрального паралічу , затримки моторного і психічного розвитку, ортопедичних порушень у дітей.

Виявлення симетричного шийного тонічного рефлексу

Пусковим механізмом цього рефлексу є пропріорецептори м'язів шиї.

Згідно Магнусу, інтеграція тонічних шийних рефлексів відбувається на рівні шийних відділів спинного мозку (C1-C3) і нижньої частини довгастого мозку.

Виявлення симетричного шийного тонічного рефлексу лежачи на спині

 При згинанні голови рефлекторно згинаються руки і розгинаються ноги.

Симетричний шийний тонічний рефлекс на спині, голова разогнута

 При розгинанні голови - руки розгинаються, а ноги згинаються.

Гімнастика для усунення дії симетричного шийного тонічного рефлексу

Вправа №4

Початкове положення, лежачи на спині, на твердій поверхні. Необхідно зігнути дитині одночасно голову, руки і ноги, як показано на зображенні. Підборіддя повинен торкнутися грудей. Ноги найкраще утримувати на рівні колін, але вони повинні бути відведені приблизно під кутом 45 °. Зафіксувати дитини в такому положенні на 3-7 сек.

Вправа №4 для усунення дії СШТР

 Вправа №5

Початкове положення теж. Голова і ноги знаходяться в тій же позиції. Руки випрямляються і утримуються в такому положенні 3-7 секунд.

Вправа №5 для усунення дії СШТР

 Вправа №6

Початкове положення те ж. Голова і ноги утримуються в положенні згинання. Руки випрямляються в плечових і ліктьових суглобах. Утримується дитина в такому положенні 3-5 секунд.

Вправа №6 для усунення дії СШТР

 Виконувати вправи необхідно вдвох.

Дітям, у яких залишився активним шийний симетричний тонічний рефлекс виконати ці вправи не просто. Між вправами необхідно дати дитині відпочити 1-2 хвилини. Після виконання перших 3-х вправ перевертають дитини на живіт.

Вправа №7

У положенні на животі дитині допомагають поставити руки з опорою на передпліччя так, щоб в лікті утворився кут 90 °. в такій позиції спрацьовує допоміжний рефлекс, завдяки якому підводиться і утримується голова. Тулуб піднесено на 45 °.

Вправа №7 для усунення СШТР

Вправа №7 для усунення СШТР

 Мета даної вправи навчити дитину утримувати в тулуб і кінцівки при поворотах і нахилах голови.

Необхідно виробити такий руховий стереотип у дитини, коли різноманітні рухи (повороти, нахили, розгинання) голови не викликають автоматичності рухів тулуба і кінцівок.

У такому положенні дитина повинна знаходитися протягом дня якомога більше. Виконувати цю вправу необхідно часто і тривало не менше 1-2 місяців до автоматизації даного навику.

Для повного усунення СШТР необхідно в подальшому натренувати до автоматизму всі установчі (ланцюгові) рефлекси.

Повне усунення симетричного шийного тонічного рефлексу, а також АШТР і ЛТР, згодом дозволить уникнути таких захворювань як дитячий церебральний параліч , мала церебральна дисфункція , еквінусная установка стоп , кіфоз та ін.

Виявлення шийного асиметричного тонічного рефлексу

Тонічний рефлекс шийний асиметричний (РТША) (Магнуса - Клейна) - пропріоцептивної рефлекс, що виникає в результаті розтягування м'язів шиї, зв'язок і суглобів шийного відділу хребта.

Виявлення шийного асиметричного тонічного рефлексу :

У положенні лежачи на спині. Повернути голову дитини в сторону, так щоб нижня щелепа перебувала на рівні плеча. При різко позитивному рефлекс відбувається розгинання кінцівок, до яких звернуто обличчя і згинання протилежних. Плечі в стані відведення, в потиличній руці більшою мірою. Передпліччя, з боку особи в стані пронації, з боку потилиці в стані супінації. Поза «фехтувальника».

Асиметричний шийний тонічний рефлекс на спині

 Якщо при повороті голови руки явно не реагують, то необхідно зробити пробу на згинання та розгинання рук при повернутою голові в сторону.

Утримуючи голову поверненою в бік, згинаємо по черзі руки. При позитивному рефлекс відчувається опір згинанню руки з боку особи і опір розгинання руки з боку потилиці. Симптом «складаного ножа».

У положенні лежачи на животі при позитивному асиметричному шийному тоническом рефлекс (АШТР) руки дитини не утримуються в стані опори на передпліччя під прямим кутом, при повороті голови лицьова рука розгинається, потилична згинається. При цьому лінія плечей розташовується косо щодо поверхні опори.

При вираженому рефлекс дитина при повороті голови часто не може втриматися в положенні на животі, і перевертається автоматично на спину.

Якщо в положенні на животі дитина вільно повертає головою, то руки можуть відводитися в бік і не повертаються в початкове положення. Це ускладнює розвиток опорних реакцій рук .

Для перевірки наявності тонічного асиметричного рефлексу на животі необхідно вкласти дитину з опорою на передпліччя зігнуті під прямим кутом. Повернути голову дитини в сторону і дивитися за реакцією рук. При позитивному рефлекс помітно як рука з боку особи розгинається в лікті, а інша згинається.

Рефлекс може бути позитивним є тільки з одного боку, тоді вище описані явища можна побачити тільки при повороті голови в одну сторону. При повороті в інший бік реакції рук не спостерігається.

Асиметричний шийний тонічний рефлекс сидячи

 У легких випадках позитивний асиметричний шийний тонічний рефлекс може проявляти себе тільки в положенні стоячи. На поворот голови в положенні стоячи частіше реагують ноги - лицьова нога розгинається і злегка відводиться і повертається назовні, потилична згинається (в тазостегновому і колінному суглобі згинається, стопа встановлюється на носок з піднятою п'ятою).

Залишки тонічного рефлексу іноді в спокої не помітні. Але при виконанні руху при неспокої або, навпаки, при позитивних емоціях, можна побачити або відчути прояви патологічного рефлексу.

Положення тіла дитини і відповідно ступінь тяжкості неврологічних і ортопедичних порушень залежить від ступеня вираженості рефлексу.

++++ різко позитивний рефлекс, повороти голови утруднені, завжди супроводжуються рухом кінцівок в положенні на спині, животі і вертикально. Якщо дитина повернув голову в бік, він надовго може залишитися фіксованим в «позі фехтувальника». Дитина застигає в описаній позі.

+++ позитивний рефлекс. Дитина не застигає в позі характерною для РТША, але завжди на рухи голови, реагують руки і іноді ноги за схемою дії рефлексу.

++ помірно позитивний рефлекс. Рефлекс себе проявляє частіше в положенні на животі і у вертикальній позі. У положенні на спині виявляється не завжди.

+ Слабо позитивний рефлекс. Кінцівки при русі голови в положенні на спині залишаються на місці, але при повернутою голові в лицьовій руці підвищений тонус розгиначів. При виконанні пасивного згинання та розгинання рук при повернутою голові, відчувається опір згинанню лицьовій руки і розгинання потиличної. Рефлекс може себе проявляти при виконанні рухів під час дії емоцій (плачу або сміху дитини), або при виконанні нового слабо розученого руху.

Позитивний рефлекс у дитини завжди призводить до порушень неврологічного або ортопедичного профілю.

При вираженому АШТР в поєднанні з ЛТР і СШТР розвивається дитячий церебральний параліч у вигляді тетрапареза. Коли ЛТР не виражений, а АШТР високий по обидва боки, формується гіперкінетична форма ДЦП . У більш легких випадках, коли рефлекс діє з одного боку, розвивається ДЦП у вигляді геміпарезу , причому його ступінь тяжкості залежить від ступеня вираженості рефлексу.

Позитивний асиметричний шийний тонічний рефлекс виявляється у дітей з кривошиєю , вивихом і підвивихи тазостегнового суглоба , при сколіозі .

Підвивих і вивих в тазостегновому суглобі розвиваються зазвичай на потиличній стороні.

У періоді новонародженості у здорової дитини в нормі ступінь прояву АШТР незначна і рефлекс поступово згасає до 2-4 місяця життя.

При пошкодженні мозку активність цього рефлексу може наростати, і він може спостерігатися протягом ряду років.

При додатковому обстеженні дитини з позитивним АШТ рефлексом, у нього часто виявляється асиметричне збільшення розмірів бічних шлуночків мозку.

Патологічна активність АШТР затримує розвиток асиметричного ланцюгового установочного рефлексу, порушує рівновагу, в положенні сидячи перешкоджає захопленню іграшки. Рефлекс перешкоджає розвитку зорово-моторної координації. При повороті голови і очей в сторону зорового об'єкта рука на стороні повороту голови і очей мимоволі розгинається, і дитина не може її зігнути для захоплення предмета; якщо ж він все-таки із зусиллям згинає руку. Те голова негайно мимоволі відвертається в протилежну сторону. І дитина не в змозі розглянути захоплений предмет. Єдність поля дії і поля зору не виникає. У зв'язку з цим у дітей спостерігається характерна роз'єднаність рухів руки і очей, що ускладнює розвиток предметно-практичної та образотворчої діяльності.

У дітей з вираженим АШТ рефлексом утруднені повороти на бік і на живіт, так як при повороті голови в сторону рука розгинається, плече стає ригідні і тулуб не слід за головою, дитина не може вивільнити руку з-під тулуба.

Асиметричний тонічний рефлекс є патологічним. Для профілактики розвитку дитячого церебрального паралічу, кривошиї, вивиху тазостегнового суглоба, сколіозу всі його прояви необхідно загальмувати. Досягається це виконанням вправ для усунення АШТР рефлекснормалізующей гімнастики .

Усунення дії асиметричного шийного тонічного рефлексу (АШТР)

Гімнастику виконують батьки .

Вправа №1 . У положенні на спині: голову дитини повернути в сторону. Його руку з боку особи зігнути в лікті і долонній поверхнею його пензля доторкнутися до його рота. Одночасно потиличну руку розігнути, відвести під невеликим кутом і утримати все в такому положенні 1-5 секунд. Потім виконати вправу в іншу сторону.

Вправа №1 для усунення АШТР

Вправа №1 для усунення АШТР

 Якщо в рефлекторні патологічні руху залучаються і ноги, то вправа виконується і для нижніх кінцівок. Згинаються «лицьові» рука і нога, а потиличні відводиться і розгинаються.

Вправа №2 . Початкове положення - лежачи на животі. Укласти дитину на живіт з опорою на руки, зігнуті в ліктьових суглобах під прямим кутом. Фіксують руки дитини в цьому положенні, утримуючи його за руки в області ліктів. Одночасно допомагають дитині розігнути пальці, притискаючи їх до поверхні, а також фіксують таз, притискаючи його до поверхні рукою в області сідниць. При щільному прижатии таза, тобто повному випрямленні ніг в тазостегновому суглобі, ноги автоматично відводяться в сторони і випрямляються в колінних суглобах. У такому положенні дитина повертає голову вліво і вправо, а тіло, руки, ноги повинні залишитися зафіксованими в положенні описаному вище. Див. Схему. Стрілками вказані точки фіксації (контролю) тіла. Завдання батьків утримувати руки і ноги в заданому положенні при русі головою.

Вправа №2 для усунення АШТР     Вправа №2 для усунення АШТР

 В ту сторону, де рефлекс більш виражений повороти виконують частіше. Стимулюють повороти голови дитини, залучаючи його увагу іграшкою, промовою і ін. Якщо у дитини повороти голови утруднені (у важких випадках) необхідно батькам її повертати пасивно.

Дана вправа, особливо при різко вираженому рефлекс, необхідно виконувати вдвох .

Мета вправ - навчити дитину вільно повертати голову, лежачи на животі з зафіксованими руками, зігнутими під прямим кутом, з притиснутим до поверхні опори тазом, з випрямленими і відведеними в сторони ногами. Тіло не повинне реагувати на повороти голови мимовільними рухами.

У міру зменшення ступеня вираженості патологічного рефлексу, потреба у фіксації буде зменшуватися, тобто дитина зможе виконувати його самостійно. Але необхідно створити дитині умови для виконання цієї вправи. Систематично протягом 1-2-3 місяців, поки отриманий навик не стане автоматично, необхідно викладати його на тверду поверхню на живіт при цьому стежити за правильністю виконання даної вправи.

Вправа №3. Можна посилити дію гімнастики, якщо виконувати наступне. Утримуючи на руках дитину, привертають увагу його так, щоб він повертав голову вліво і вправо, при цьому руки його повинні бути зафіксовані. Роблять фіксацію його рук до його тулуба за допомогою сповивання або просто утримують його руки своїми руками.

Мета вправ - сформувати навик вільного повороту голови без участі кінцівок.

Виконуються вправи батьками 6-8-10 раз в день, перед годуванням, або через 2 години після їжі не менше 2 тижнів поспіль.

Після закінчення курсу проводяться тести для виявлення асиметричного шийного тонічного рефлексу. При позитивному або сумнівному результаті виконання вправ продовжують.

Критерієм повного усунення рефлексу можна вважати сформований і автоматизований навик повороту голови в положенні на животі без мимовільного зміни тонусу м'язів кінцівок.

Виконуються вправи №1, 2, 3, рефлекснормалізуючої гімнастики систематично до повного усунення асиметричного шийного тонічного рефлексу .

Гімнастика призводить до нормалізації м'язового тонусу і одужання дитини.

Показання для призначення даного виду ЛФК є наявність асиметричного шийного тонічного рефлексу у дітей з

  • затримкою моторного розвитку ( ЗМР , ММД , МЦД ),
  • синдромом рухових розладів (СДР),
  • перинатальною енцефалопатією (ПЕП),
  • дитячим церебральним паралічем,
  • ацетабулярного дисплазією ,
  • кривошиєю .

Протипоказаннями для даного лікування є:

  • Загальний важкий стан дитини
  • лихоманка
  • інтоксикація
  • дихальна недостатність
  • Гостра серцева недостатність
  • Хронічна серцева недостатність тяжкого ступеня

Усунення дії АШТР у дітей в ранньому віці позбавить дитину в майбутньому від таких хвороб як ДЦП , м'язова кривошия , вивих тазостегнового суглоба , ацетабулярного дисплазія , сколіоз , косоокість , дизартрія .

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора