A A A K K K
для людей з порушеннями зору

Комунальна установа
"Богодухівський інклюзивно-ресурсний центр"
Богодухівської міської ради Харківської області

Виконання пасивних рухів в суглобах: техніка виконання та методичні рекомендації

Пасивні рухи

Важливим доповненням до масажних прийомів є рухи, які виконуються як фізичні вправи чи інші форми фізичної культури.

Масаж є однією з форм рухів – пасивних. Використання лише масажних маніпуляцій з лікувально-профілактичною, оздоровчою метою іноді буває недостатньо (при тугорухливості в суглобах, паралічах і парезах, та ін. ситуаціях). У цьому випадку масаж слід застосовувати у поєднанні з фізичними вправами: активними, активними з опором, пасивними та ін. Активні рухи – природна форма управління процесами оздоровлення, стимуляції та розвитку організму, його захисних функцій. Вони є універсальним фактором профілактики захворювань, стресу тощо. Програмована рухова активність, що включає фізичні вправи динамічного характеру (циклічні, ациклічні) для середніх та великих м'язових груп, є основою розвитку фізичних якостей, різнобічної фізичної підготовки людини.

Активні рухи із опором у професійно-трудовій, спортивній, лікувально-профілактичній діяльності використовуються для тренування та розвитку певної групи м'язів. Опір скорочення м'язів пацієнта може досягатися застосуванням різноманітних обтяжень, протидією руху пацієнта руками масажиста, тренера, інструктора, використанням гантелей, гирь, гімнастичної стінки, ін. пристосувань та пристроїв.

Пасивні рухи використовують після глибокого масажу м'язів, суглобів. Пацієнт повинен бути максимально розслаблений, займати зручне та стійке положення. Перед виконанням пасивних рухів масажист, інструктор ЛФК за допомогою активних вправ визначає доступну амплітуду руху. Пасивні рухи виконують повільно. Поява болю при пасивному русі є сигналом для його обережного продовження і, можливо, припинення. Питання це вирішується індивідуально.

Показання для використання пасивних рухів - тугорухливість в суглобах, скорочення зв'язок, відкладення солей, м'язова контрактура та інші патології.

 ТЕХНІКА ВИКОНАННЯ ПАСИВНИХ РУХІВ

(Пасивні рухи з положення пацієнта лежачи на животі)

Рухи в області попереку, рис. 63 Пацієнт лежить на животі, масажист стоїть поперечно. Одна рука розташовується на попереку, інша - на внутрішній стороні стегна, вище за коліно (а). Масажист піднімає ногу пацієнта нагору і опускає вниз (б).

Иллюстрация к пособию Вводный курс 268

  Иллюстрация к пособию Вводный курс 266        Фото без опису

                                      а                                                                             б                             

Відведення та приведення ноги, рис. 64.

Рука масажиста з попереку переміщається на область вище за головку тазостегнової кістки, інша залишається на стегні, на колишньому місці. Виконуються рухи: відведення та приведення ноги.

 Фото без опису

Фото без опису

Рис. 64

Руху в колінному суглобі, рис. 65. Однією рукою масажист бере ногу в ділянці гомілковостопного суглобу. Кисть іншої руки розташовується в області підколінної ямки суглоба. Виконуються згинання та розгинання ноги пацієнта в колінному суглобі.

 

Иллюстрация к пособию Вводный курс 271  а          Иллюстрация к пособию Вводный курс 273  б

Рис.65 Варіанти пасивних рухів в колінному суглобі

Інший варіант. Після завершення пасивного руху на згинання в колінному суглобі масажист натискає на стопу рукою з тильного боку (намагаючись п'ятою торкнутися протилежної сідниці). Цей прийом визначає тонус передньої групи м'язів стегна (б). За наявності гіпертонусу цих м'язів п'ятка не дістає до області сідничного м'яза.

 Рухи в гомілковостопному суглобі, рис.66. Нога пацієнта згинається в колінному суглобі до прямого кута. Одна рука масажиста фіксує гомілку, іншою рукою, захопивши стопу пацієнта, робить рухи (згинання та розгинання, обертання) у гомілковостопному суглобі.

Иллюстрация к пособию Вводный курс 272

Рис. 66   Рухи в гомілковостопному суглобі

Обертання в тазостегновому суглобі, рис. 67.  Нога, зігнута в колінному суглобі, не досягаючи прямого кута, гомілка торкається плеча масажиста. Одна рука масажиста розташовується над кульшовим суглобом, інша рука - під колінним суглобом пацієнта з внутрішньої сторони. Обертання виконують рукою, яка розташована під колінним суглобом. При необхідності обертання в кульшовому суглобі поєднується з витягненням, - обома руками масажист відтягує кінцівку вниз і на себе.  

 

                        Иллюстрация к пособию Вводный курс 270      Иллюстрация к пособию Вводный курс 269Фото без опису

Рис.  67        Рухи в тазостегновому суглобі

Пасивні рухи із положення лежачи на спині.

Обертання в тазостегновому суглобі (рис. 68). Масажист стоїть поперечно. Однією рукою бере кінцівку в області ахілового сухожилля і піднімає її. Іншу руку кладе на колінний суглоб. Обертання виконуються в тазостегновому суглобі, як за годинниковою стрілкою, так і проти годинникової стрілки.

 

                      Иллюстрация к пособию Вводный курс 274 Иллюстрация к пособию Вводный курс 275

Рухи в тазостегновому суглобі  (рис. 68)

Рухи в тазостегновому та колінному суглобах, рис. 69

         Масажист стоїть на рівні колінних суглобів перпендикулярно. Одна його рука розташовується під колінним суглобом, інша - на гомілковостопному суглобі, перша фаза.

У другій фазі кінцівка піднімається від кушетки таким чином, щоб стегно з гомілкою складали прямий кут. Після цього рука з-під колінного суглоба переноситься на колінний суглоб.

 У 3-й фазі на видиху кінцівка згинається в колінному та тазостегновому суглобі. Потім масажист злегка натискає руками на колінний суглоб і гомілку в напрямку протилежного плеча, намагаючись стегном пацієнта торкнутися його живота.

У 4-й фазі при випрямленні ноги кисть масажиста переноситься під колінний суглоб пацієнта, щоб уникнути перегинання його ноги в колінному суглобі. Потім нога спокійно повертається у вихідне положення.                           

 

                  Иллюстрация к пособию Вводный курс 324

                                 Рис.69. Рухи в тазостегновому та колінному суглобах

 

Руху тулубом. Пацієнт сидить на стільці. Масажист стоїть ззаду, руки кладе на плечі суб'єкта, що масажується. Своїми руками масажист повертає і нахиляє тулуб пацієнта в різні боки.

Рухи головою. Масажист стоїть збоку від пацієнта. Права (ліва) його рука на потилиці, ліва (права) рука під підборіддям пацієнта. При нахилі голови пацієнта вперед виконують пасивне обертання голови вправо-ліворуч.

Рухи у плечовому суглобі. Пацієнт сидить. Масажист стоїть за його спиною. Лівою рукою він фіксує праве плече пацієнта зверху, правою - бере руку за ліктьовий вигин та виконує нею рухи (кругові, відведення, приведення тощо). Інший різновид. Пацієнт лежить на животі, голова на тильній стороні далекої руки, ближня рука розташована вздовж тулуба. Масажист підсовує свою ближню руку знизу плеча та накриває плечовий суглоб зверху. Іншу руку розміщує знизу плечового суглоба. З цього положення добре виконуються рухи та витягування суглоба.

Рухи в ліктьовому суглобі. Пацієнт лежить на спині. Масажист стоїть поперечно лише на рівні плечей. Одну руку кладе під ліктьовий суглоб, іншу – під зап'ястя. Виконуються рухи згинання та розгинання.

Рухи в промене-зап'ястковому суглобі. Масажист фіксує передпліччя у промене-зап'ясткового суглобі, іншою рукою охоплює кисть і робить рухи.

Рухи пальців. Однією рукою масажист фіксує зап'ясток руки пацієнта. Іншою рукою масажист робить рухи тим чи іншим пальцем пацієнта.

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

  • При виконанні пасивних рухів враховувати форму суглоба.
  • Рухи виконуються після попереднього розтирання та розминання.
  • Перед виконанням пасивних рухів визначається обсяг активних рухів.
  • Пасивні рухи виконують повільно, плавно.
  • З появою больових відчуттів пацієнта припинення чи продовження рухів, у кожному випадку, вирішується індивідуально.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора