Масаж для дітей грудного віку
Загальний масаж можна проводити дітям із місячного віку. У деяких випадках за показаннями його проводять і раніше (наприклад, масаж живота при метеоризмі). Масаж, як і заняття фізичними вправами, рекомендується виконувати не раніше ніж через 40-60 хвилин після годування. Перед годуванням робити масаж не рекомендується. На кожній ділянці тіла дитини масажні рухи виконуються від 4 до 6 разів.
ОСОБЛИВОСТІ ДИТЯЧОГО МАСАЖУ
Потужний тактильний подразник, яким є масаж, у грудному віці особливо важливий: він істотно впливає на розвиток позитивних емоцій та становлення рухових реакцій.
Погладжування, легке поплескування по щічці викликає у немовляти усмішку вже в перші дні життя, коли інші подразники: зоровий (усмішка дорослого) і слуховий (лагідна розмова), ще не завжди здатні її стимулювати. Педіатри називають це фізіологічною посмішкою, на відміну від посмішки у відповідь на звернення. Психологи, вивчаючи розвиток мови в дітей з віком, знають, що перші мовні прояви (гуління) частіше виникають у відповідь на погладжування ніг, живота, тоді як інші форми спілкування з дорослими не викликають у дитини пожвавлення.
Це пояснюється тим, що провідні шляхи шкірного аналізатора дозрівають раніше за всіх інших (зорового, слухового) і готові вже до народження. Тому дитині перших місяців життя найбільш доступні дії через шкіру: дотик викликає як емоційні, так й певні рухові реакції.
Мозок людини зростає та розвивається виключно завдяки його використанню. Чим частіше активізуються чутливі та рухові закінчення нервових клітин мозку в даний момент часу, тим більший обсяг займає мозок у процесі свого зростання. У цьому плані розвиток мозку нічим не відрізняється від зростання м'язової тканини під час вправ.