Масаж для дітей 3-6 місяців
ДИТЯЧИЙ МАСАЖ 3-4- місяці
МЕТА. Нормалізація тонусу ніг, виховання перших навичок у зміні положення тіла, розвиток ручної вмілості. Цьому сприяють:
1. Часте спілкування з дитиною;
2. Вкладання в руки зручних для захоплення іграшок;
3. Теплі ванни та плавання;
4. Більш енергійний масаж, вводиться новий прийом розтирання.
5. Активні рухи на основі вроджених рефлексів, особливо рефлекси пози тіла;
6. Пасивні вправи з вібрацією;
7. Поворот зі спини на живіт.
• Масаж рук. Погладжування, 5-6 рухів. Кільцеве розтирання, 2-3 рази. Погладжування, 2-3 рази.
• Схрещування рук на грудях. Розвести ручки дитини на сторони. Струшуючи ручки, схрещуємо їх на грудях, 6-8 разів. Темп рухів повільний.
• Масаж ніг. Погладжування, 2-3 рази. Кільцеве розтирання, 5-6 разів. Робиться двома руками одночасно, руки рухаються у протилежних напрямках. Погладжування, 2-3 рази.
• «Ковзаючі кроки» або «тупання». Легко струшуючи ніжку дитини, намагаємося випрямити її при цьому стопою ковзаємо по поверхні столу. Якщо розгинання ніг дається дитині важко, можна просто «потопати» стопами по поверхні столу.
• Поворот на живіт 2-3 рази на кожну сторону. Ноги дитини захоплюються "вилочкою". Рух іде від тазу. При повороті малюка зі спини на живіт трохи затримувати його на боці.
Особливо важливо прищепити навички правильного повороту дітям ослабленим, недоношеним.
• Масаж спини, сідниць. Погладжування комбіноване (гладіння з граблеподібним погладжуванням). Розтирання подушечками пальців. Пальці рук рухаються назустріч один одному. Якщо виконуються кругові розтирання однією рукою за годинниковою стрілкою, іншою – проти годинникової стрілки.
Розтирання сідниць роблять однією рукою, іншою фіксують тазову область. Погладжування.
• Розгинання хребта у положенні на боці, 2-3 рази (рефлекс Галанта).
• Положення "плавця". Один раз. Притримуючи ноги "вилочкою" і піднімаючи їх підвести долоню під живіт. Підняти малюка над столом. Дитина лежить на долоні горизонтально. Голова і верхня частина тулуба його підняті, хребет розігнутий.
• Масаж живота. Погладжування кругове, зустрічне, косих м'язів живота. Розтирання подушечками пальців по колах, що розходяться, навколо пупка, по прямих м'язах живота. Погладжування.
• Піднімання голови та тулуба з положення на спині (неповне присадження), 2-3 рази. Дитина тримається за великі пальці масажиста. Потягуючи за ручки, піднімаємо голову та верхню частину тулуба дитини, не доводячи до сидячого становища. Потім повільно і обережно кладемо малюка то на лівий, то на правий бік, щоб малюк не вдарився потилицею.
• Масаж стоп. Погладжування. Розтирання подушечкою великого пальця підошви, зовнішній край стопи від пальців до п'яти. Побиття стопи тильною стороною вказівного та середнього пальців, наносять легкі та ритмічні удари.
• Рефлекторна вправа для стоп (згинання та розгинання).
• Рефлекторна ходьба.
• Масаж грудей. Погладжування. Натискаючи пальцями на грудну клітку дитини, одночасно рухаємо руки від середини до бокових поверхонь грудей. По суті виконуємо лабільну безперервну вібрацію на грудній клітці.
• Вправа для рук «бокс». Великі пальці в руках дитини, решта злегка притримують її кисті. Поперемінно згинаємо та розгинаємо руки малюка. При розгинанні ручки трохи піднімати його плече, злегка повертаючи дитину з боку набік.
• Вправи на м'ячі. Дитина може виконувати погойдування на надувному м'ячі, лежачи на животі та на спині.
ДИТЯЧИЙ МАСАЖ 4-6 місяців
МЕТА. Остаточно нормалізувати тонус м'язів ніг, виховати опорну реакцію стоп, навчити дитину утримувати предмети, розвивати ритмічність рухів. Для цього використовують:
• лагідне спілкування з дитиною під час занять, ритмічний рахунок;
• активні вправи, засновані на вроджених рефлексах та прагненні малюка сісти, не поспішати садити дитину, обкладаючи її подушками;
• пасивні вправи;
• іграшки, що відповідають віку;
• плавання;
• масаж всього тіла, що включає більш інтенсивні прийоми – розминання.
Масаж рук. Погладжування. Розтирання. Погладжування
1. Схрещування рук на грудях, 6-8 разів.
2. Масаж ніг. Погладжування, розтирання по зовнішній поверхні. Розминання однією рукою, валяння. Погладжування.
3. «Ковзаючі кроки», 5-6 разів. Міняти темп. Спочатку – повільно, потім – швидше, наприкінці – знову повільно.
4. Одночасне згинання та розгинання ніг з легким натиском на живіт. Коліна широко розведені вбік. 5-6 разів.
5. Повороти зі спини на живіт. Дитина повертається майже самостійно, без підтримки за руку.
6. Масаж спини та сідниць. Погладжування. Розтирання, можна додати прийом пиляння. Розминання: накочування, зсув паравертебральних м'язів. В області сідниць у «м»-подібному напрямку пощипування, розминання подушечками чотирьох пальців. Використовують ударні прийоми – биття, рубління. По верхній частині спинки можна поплескати долонею.
7. «Паріння» на животі, один раз. Долоні під животом, великі пальці з боків лише на рівні нижніх ребер. Піднімаємо дитину над столом у горизонтальному положенні, підтримуючи її під живіт. Ногами дитина впирається у груди масажиста.
8. Масаж живота. Погладжування. Розтирання. Пощипування навколо пупка, пальцевий душ. Погладжування.
9. Присаджування із прогином хребта, один раз. Легким потягуванням за руки, спонукаємо дитину, підняти голову та верхню частину тіла, садимо малюка. Утримуючи лівою рукою руки малюка вгорі та спереду іншою рукою, вказівним та середнім пальцями проводимо вздовж хребта знизу вгору.
10. Масаж стоп та вправи на основі рефлексів. Погладжування. Розтирання. Побиття. Згинання та розгинання стоп.
11. Підтанцьовування. Слідкувати, щоб дитина не ставала навшпиньки.
12. Масаж грудей. Погладжування. Вібрація. Погладжування.
13. "Бокс". Кругові рухи руками. Це складна вправа. Робити його повільно, плавно і тільки в тому випадку, якщо малюк вже освоїв простіші рухи: схрещування рук на грудях, розведення їх убік, «бокс».
14. «Паріння» на спині. Обхопити дитину за бічну поверхню тіла на утраті нижньої частини грудної клітки. Найкраще це робити з боку голови. Підняти малюка у горизонтальне положення. У відповідь на це положення голова дитини нахиляється вперед і напружуються всі м'язи передньої поверхні тіла.
15. Повзання на-четвереньках. Зігнути ніжки під животом і потримати малюка у такому положенні. Потім прибираємо свої руки – дитина стоїть самостійно.