A A A K K K
для людей з порушеннями зору

Комунальна установа
"Богодухівський інклюзивно-ресурсний центр"
Богодухівської міської ради Харківської області

Масаж для дітей 1-3 місяців

ДИТЯЧИЙ МАСАЖ 1-3 МІСЯЦІ

МЕТА. Врівноваження тонусу м'язів згиначів та розгиначів рук та ніг.

Для цього необхідне наступне:

1. Часте спілкування та лагідна розмова з дитиною;

2. Відсутність стисне руху тугого сповивання дитини;

3. Часте викладання дитини на живіт;

4. Теплі щоденні ванни та плавання,

5. Легкий погладжуючий масаж всього тіла;

6. Стимуляція активних рухів дитини, пов'язаних із роботою м'язів-розгиначів. Для цього використовуються основний руховий фонд цього віку – вроджені рефлекси (харчові, захисно-оборонні, рефлекси положення та розташування частин тіла). Останній рефлекс можна використовувати для виховання у дітей вільної пози під час сну. Поза «калачиком», лежачи на боці з притиснутими до грудей руками і притягнутими до живота ногами не дає достатнього розслаблення м'язам і призводить до порушення постави.

Спостереження показали, що вільне розташування ніг залежить від положення рук: якщо дитина, лежачи на спині, кладе руки за голову, ноги вільно випрямляються. Якщо ж малюк притискає руки до грудей, то ноги при цьому зазвичай притягуються до живота. Під час неспання потрібно частіше викладати малюка на живіт. Це положення дозволить йому раніше піднімати та утримувати голову, повертати її у різні боки, спостерігати за навколишнім світом

Помічено, що діти, які звикли спати на животі, рідше страждають від накопичення газів у кишечнику, раніше починають тримати голову.

  • Масаж рук: погладжування, 6-8 рухів. Великий палець кисті масажист вкладає в кисть дитини та утримує ручку. Погладжування роблять по внутрішній поверхні від кисті до плеча. Ліву руку масажують лівою рукою, праву руку – правою, мал. 82.

  • Піднімання з положення на спині (не більше ніж 1 р). Голову не відривати від поверхні.

 • Масаж ніг. Погладжування виконують по задньозовнішній поверхні у напрямку від стопи до стегна. На лівій нозі прийом проводять правою рукою та навпаки, мал. 83.

Фото без опису

• Викладання на живіт. Якщо дитина не утримує голову в цьому положенні, то її повертають на бік в одну, а             потім в іншу сторону. Тривалість маніпуляції 5-10 с.

Рефлекторна вправа «жабка» 2-3 рази. Зігнути ніжки, розвівши коліна вбік. Обережно, не торкаючись підошв, обхопити стопи дитини з тильного боку. Потім легко натиснути великими пальцями на підошви стоп. Малюк рефлекторно розгинає ноги, енергійно відштовхуючись, просувається вперед. Руки масажиста повинні створювати хорошу опору для поштовху дитині. Стопи утримувати з тильного боку, інакше малюк може зісковзнути зі столу.

  • Масаж спини. Погладжування від сідниць до голови комбінованим прийомом. Гладіння з граблеподібним погладжуванням, мал. 84

Фото без опису

Розгинання хребта. Рефлекторна вправа (рефлекс Галанта), 2 – 3 рази. Дитина лежить на боці. Притримуючи малюка однією рукою за ноги двома пальцями іншої руки провести вздовж хребта знизу нагору. Малюк прогинає спинку.

Масаж живота, мал. 85. Кругове погладжування по ходу годинникової стрілки. Зустрічне погладжування – ліва рука рухається знизу до правого підребер'я, права від лівого підребер'я зверху донизу. Погладжування по косих м'язах живота, мал. 85. Долоні обох рук рухаються від попереку назустріч один одному, пальці з'єднуються над пупком. Повторити кругове погладжування.

Фото без опису

• Вправа для зміцнення м'язів живота, 2 – 3 рази. Під час цієї вправи слідкувати, щоб дитина упиралася стопами в живіт масажиста.

• Масаж стоп, мал. 86. Утримуючи ніжку дитини однією рукою в області гомілки, іншою рукою, подушечкою великого пальця робити погладжування підошви стопи круговими рухами. Потім, не змінюючи положення рук, кілька разів зігнути і розігнути ніжку дитини в гомілковостопному суглобі.

• Рефлекторна вправа для стоп. Утримуючи ногу дитини кінчиком великого пальця, натиснути на підошву біля основи пальців. Дитина згинає пальці. Після цього з натиском провести великим пальцем по зовнішньому краю стопи від мізинця до п'яти. Малюк рефлекторно розгинає пальці.

• Масаж грудей. Погладжування обома руками знизу вгору та в сторони. Потім від середини грудної клітини рухи рук йдуть униз й убік, тобто, гладимо бічні поверхні грудної клітки. Обхопити грудну клітку дитини в нижній її частині, і злегка стискаючи, дуже ніжно, м'яко і ритмічно зробити безперервну лабільну вібрацію.

• Потрушування ручок. Можна робити цей рух по черзі кожною рукою або обома разом.

• "Ембріон". Дитина лежить на спині. Скласти ручки хрест-навхрест на грудях, підтягнути зігнуті ніжки до живота (коліна повинні бути широко розведені убік), нахилити голівку до грудей. Притримуючи руки та ноги однією рукою, іншою – підтримуємо голову під потилицею. У такому положенні похитуємо дитину в різних напрямках: вперед-назад, вбік та по колу.

• Рефлекторна ходьба. Тримаємо малюка під пахви у вертикальному положенні обличчям до себе. Торкаємося стопами дитини поверхні столу. Ведемо малюка, трохи нахиляючи його вперед.

• Похитування на м'ячі у різних напрямках. Дитина лежить на животі. Коліна розсунуті широко убік. Ручки лежать вільно перед грудьми. Притримувати малюка в області попереку.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора